Národní technické muzeum v Praze
V prosinci a lednu 2024 jsme v rámci výuky fyziky se žáky 6. ročníku navštívili Národní technické muzeum v Praze. Děti si prohlédly expozici Doprava, věnovanou památce průkopníků na zemi, ve vodě i ve vzduchu. Prohlédly si to nejlepší ze sbírky automobilů, motocyklů a jízdních kol a mimořádné exponáty z dějin letectví. Nahlédly do dějin železniční i lodní dopravy a vývoje hasičských stříkaček. Jako výstup z této expozice děti vypracovaly pracovní listy. Dále jsme se přesunuli do expozice Astronomie, která seznamuje návštěvníky s historií astronomie a představuje cenné předměty ze sbírek NTM. Vystaveno je na 220 přístrojů a pomůcek astronomů, geometrů, navigátorů, počtářů a kartografů z 15. až 21. století. Následovala expozice Hornictví, která mapuje 6 000 let dlouhý úsek (od paleolitu po současnost) zdokonalování dobývací techniky včetně současné báňské techniky od českých výrobců. Děti si mohly vyzkoušet žáruvzdorný oblek i s helmou. Expozice Měření času zachycuje vývoj hodinářského řemesla od 15. století a představuje časoměrné přístroje od nejstarších typů až po přístroje sestavené za využití nejmodernějších technologií. Po expozici Měření času jsme si prohlídli expozici Technika v domácnosti, která zajímavým způsobem vysvětluje vývoj mechanických, elektrických, plynových i jiných „pomocníků v domácnosti“, techniky usnadňující hygienu, úklid, praní a žehlení, šití a úpravu oděvů, přípravu pokrmů od poloviny 19. století do současnosti a pokračovali do expozice Tiskařství, která připomíná prostor staré tiskárny. Děti se zde dozvěděly o vývoji výroby tiskového písma, poznaly hlavní tiskařské techniky i české osobnosti, které významně přispěly k rozvoji tiskařství.
Každá expozice je z části interaktivní, což děti ocenily. Cestou jsme si ještě prohlédli a vysvětlili princip metronomu na Letenské pláni, o kterém se budeme brzy učit v rámci tématu Čas jako fyzikální veličina.
Exkurze VII.A do Národní muzea
V rámci výuky přírodopisu jsme 13. 12. 2024 se žáky 7. A navštívili Národní muzeum v Praze. Děti si mohly ve čtyřech výstavních sálech prohlédnout expozici Okna do pravěku a obdivovat jedinečné exponáty, které představují světové milníky v poznání historie života na Zemi, a to z dob od prvohor až po čtvrtohory. Seznámily se zde s prvohorními živočichy nebo viděly vzácnou nejstarší suchozemskou rostlinu světa Cooksonia barrandei, která pochází z doby před čtyřmi sty třiceti miliony let. Jsou zde také jedni z nejstarších známých plazů – druhohorní mosasauři, náš jediný český dinosaurus Burianosaurus augustai nebo děsivě vyhlížející šavlozubý tygr. V závěru expozice se dětem líbil mamut s malým mamuťátkem v životní velikosti. Součástí expozice jsou také animace, které jednoduše vysvětlují složité procesy vzniku fosílií. Zároveň jsou v každé místnosti haptické exponáty (odlitky reálných fosílií), na které si děti mohly sáhnout. Expozice je také doplněna o interaktivní lavice, kde je komiksovou formou představena paleontologie a nejznámější exponáty.
Expozice s názvem Zázraky evoluce představuje svět zvířat. Děti zaujal mimo jiné jeden ze symbolů Národního muzea – kostra plejtváka myšoka i největší model krakatice obrovské na světě, který má na délku 17 metrů. Děti prošly sedm sálů pojmenovaných Vykročení všemi směry; Drobná většina; Voda, náš živel; Z vody na souš; Dobytí vzduchu; Ovládnutí světa a Planeta zvířat a nahlédly do světa bezobratlých živočichů, ryb, obojživelníků, plazů, ptáků a savců. Děti také upoutaly světelné a zvukové prvky, které expozici obohacují.
Zajímavá byla i expozice v sálech Minerálů, Meteoritů a Luminiscence (zde jsme pozorovali zajímavou vlastnost některých minerálů, a to kdy při dopadu UV záření začnou nerosty vyzařovat světlo různých vlnových délek).
Exkurze VIII. B do Národního muzea
Dne 18. prosince 2024 naše třída 8.B navštívila Národní muzeum, kde jsme si prohlédli expozici Dějiny, která se týkala minulosti českých zemí od 8. století až do první světové války. Kromě zbraní, ukázek řemesel a umění, nás nejvíce zaujal arcibiskupský kočár.
Výlet do Prahy proběhl úspěšně a všem se velice líbil. Děkujeme paní učitelce Barboře Svobodové a paní asistentce Janě Novákové za hezký zážitek. Už teď se těšíme na další výlet!
Barbora Plchová VIII.B